Κοινωνία

Νέος θρίαμβος του Στέφανου Τσιτσιπά – Στους «4» του Australian Open

tags :
Νίκησε τον Ισπανό Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ με 3-1 σετ
Νέος θρίαμβος του Στέφανου Τσιτσιπά, ο οποίος ύστερα από την τεράστια νίκη κατά του Ρότζερ Φέντερερ, επικράτησε με 3-1 σετ και του Ισπανού Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ και πέρασε στους «4» του Australian Open.
Πρόκειται για μια ακόμα τεράστια νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά, ο οποίος γράφει ιστορία στη Μελβούρνη για το ελληνικό τένις και τον ελληνικό αθλητισμό.
Στον ημιτελικό ο Τσιτσιπάς θα περιμένει το νικητή αναμέτρησης μεταξύ του Ράφαελ Ναδάλ και του Φράνσις Τιαφό.
Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν εκπληκτικός σε ένα ακόμα παιχνίδι που διήρκεσε 3 ώρες και 14 λεπτά.
Ο Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο σετ 7-5, έχασε το δεύτερο με 6-4 από τον 30χρονο Ισπανό, αλλά αντέδρασε σωστά ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα με 6-4 και στο τελευταίο σετ πανηγύρισε με 7-2 στο τάι μπρέικ.
Για μια ακόμη φορά στηρίχτηκε στο σπουδαίο σερβίς του μετρώντας 22 άσους (μόλις 6 ο αντίπαλός του).
«Νιώθω σαν να είναι ένα παραμύθι.
Απλώς ζω το όνειρό μου, αυτό για το οποίο δούλευα και δουλεύω πολύ σκληρά.
Ξέρω ότι έχουμε δουλέψει πολύ σκληρά για να φτάσουμε εδώ.
Είχα πει ότι ήθελα φέτος ημιτελικά ενός Grand Slam και θεώρησαν ότι είμαι τρελός.
Είναι πραγματικό.
Συνέβη μόλις», ανέφερε στις δηλώσεις του με το πέρας του παιχνιδιού ο Στέφανος Τσιτσιπάς.
Σε εκείνο το σημείο φώναξε κάποιος από την εξέδρα «Greek Freak» (παρατσούκλι του Γιάννη Αντετοκούνμπο) και ο Στέφανος ανέφερε: «Σίγουρα... Αυτό που χρειαζόμαστε είναι τον Αντετοκούνμπο εδώ»/
Για την πρόκληση που είχε μπροστά του και τον τρόπο που έφτασε στην επικράτηση ο Τσιτσιπάς είπε ότι «η μεγαλύτερη πρόκληση ήταν να προετοιμαστώ για αυτό το ματς. Όπως είδα και στα social media γινόταν ένας πανικός. Δεν είναι συγκεκριμένος ο τρόπος που κέρδισα. Όσο περνούσε η ώρα θα έβρισκα τις λύσεις. Ήθελα να πιέζω, να επιστρέφω καλά. Είχα καλό ξεκίνημα στο τάι μπρέικ, το κέρδισα χάρη στην απόδοσή μου. Η μεγαλύτερη πρόκληση ήταν να μείνω συγκεντρωμένος στη συνέχεια, στο επόμενο παιχνίδι».