![Στην Ελλάδα έχουμε το «Μητσοτάκη γ…», στην Αμερική έβγαλαν το «Let's Go Brandon» για τον Biden](https://www.bankingnews.gr/media/k2/items/cache/a5aa0cc0a2a06cfcc2b1e8f62007536d_XL.jpg)
Το μιμίδιο "let's go Brandon" έχει κατακλύσει το Διαδίκτυο, αλλά τι ακριβώς σημαίνει;
Είναι ξεκάθαρα μια αναφορά στον πρόεδρο των ΗΠΑ, Joe Biden και παραπέμπει στο ελληνικό «Μητσοτάκη γ...» που αποτυπώνει την κοινωνική αντίδραση απέναντι στην κυβέρνηση.
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:
Σύμφωνα με το Know Your Meme, το "let's go Brandon" είναι μια αναφορά σε ένα viral βίντεο στο οποίο οι άνθρωποι στο πλήθος φώναζαν "f*** Joe Biden" ενώ ο οδηγός του NASCAR Brandon Brown έδινε συνέντευξη από το NBC News.
Ο παρουσιαστής ειδήσεων είπε λανθασμένα για να καλύψει την οργή ότι το πλήθος φώναζε, «πάμε Μπράντον».
Ως αποτέλεσμα, οι άνθρωποι στο Twitter άρχισαν να χρησιμοποιούν το "let's go Brandon" ως ευφημισμό για τη φάση, "f*** Joe Biden", εξηγεί το Know Your Meme.
Επιτέλους! Μπορώ να μοιραστώ το συναίσθημα χωρίς να επαναλάβω τη χυδαιότητα. Ευχαριστώ NBC. Πάμε Μπράντον !!! #LetsGoBrandon», έγραψε ένας χρήστης του Twitter.
Σχόλια αναγνωστών