Κοινωνία

«Η Ελλάδα έχει λαμπρό μέλλον»: Η Εθνική Παίδων «λύγισε» κόντρα στην Ισπανία και πλέον πάει για το χάλκινο στο EuroBasket U16!

Η Ισπανία έβαλε... τέλος στα όνειρα της Εθνικής Παίδων (77-71)

Δεν ήταν εύκολη υπόθεση για την Εθνική Παίδων, καθώς είχε να αντιμετωπίσει την ισχυρή Ισπανία για τον ημιτελικό του Eurobasket U16.
Στο τέλος, η κούραση υπέταξε τους μικρούς, που «λύγισαν» χάνοντας έτσι την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.
Τώρα διεκδικούν την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό με αντίπαλο τον ηττημένο από την αναμέτρηση της Σερβίας με τη Γαλλία (16/08 21:00).
Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ελλάδα ήταν καταιγιστική απέναντι στους Ισπανούς και έφτασε το σκορ, μέχρι και σε διψήφιες διαφορές.
O Θανάσης Ασημένιος ήταν αυτός που ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα με 4/4 σουτ  και 9 πόντους στα πρώτα λεπτά.