![Τήλος: Συμφωνία κυβέρνησης και δήμου για τη δομή των προσφύγων – Απομένει η έγκριση της Ύπατης Αρμοστείας](https://www.bankingnews.gr/media/k2/items/cache/44511e1c9ee6738f776888757c0e24ba_XL.jpg)
Απομένει το «ναι» της Ύπατης Αρμοστείας για να σωθεί το καμπ της Τήλου
To Υπουργείο Μεταναστευτικής Πολιτικής και ο Δήμος Τήλου συμφώνησαν να μείνει ανοιχτή η δομή των προσφύγων στο νησί, με την οριστική έγκριση να περνά πλέον από την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ.
Η Ύπατη Αρμοστεία επικαλείται «τεχνικά προβλήματα» και δεν έχει δώσει την έγκριση στο σχέδιο που έχει υποβάλλει το υπουργείο και προβλέπει ότι τη δομή θα την «τρέχει» ο Δήμος χωρίς τη βοήθεια κάποιας ΜΚΟ.
Τα χρήματα θα παρθούν από το πρόγραμμα "Εστία" ενώ ένα από τα υπουργεία Μεταναστευτικής Πολιτικής ή Ανάπτυξης θα χρηματοδοτήσει την ΚΟΙΝΣΕΠ που έχει ήδη «στήσει» ο Δήμος (πρότυπο τυροκομείο) στην οποία θα δουλέψουν πρόσφυγες.
Διαβάστε: Η Τήλος θέλει τους πρόσφυγες και η Ύπατη Αρμοστεία τους… διώχνει
www.bankingnews.gr
Η Ύπατη Αρμοστεία επικαλείται «τεχνικά προβλήματα» και δεν έχει δώσει την έγκριση στο σχέδιο που έχει υποβάλλει το υπουργείο και προβλέπει ότι τη δομή θα την «τρέχει» ο Δήμος χωρίς τη βοήθεια κάποιας ΜΚΟ.
Τα χρήματα θα παρθούν από το πρόγραμμα "Εστία" ενώ ένα από τα υπουργεία Μεταναστευτικής Πολιτικής ή Ανάπτυξης θα χρηματοδοτήσει την ΚΟΙΝΣΕΠ που έχει ήδη «στήσει» ο Δήμος (πρότυπο τυροκομείο) στην οποία θα δουλέψουν πρόσφυγες.
Διαβάστε: Η Τήλος θέλει τους πρόσφυγες και η Ύπατη Αρμοστεία τους… διώχνει
www.bankingnews.gr
Σχόλια αναγνωστών