γράφει : Αλεξάνδρα Τόμπρα
Με την κίνηση του βασικού αμερικανικού χρηματιστηριακού δείκτη, τον Dow Jones, συγκρίνει τον Γενικό Δείκτη του ΧΑ, νέα ανάλυση του Bloomberg, επισημαίνοντας ότι αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα ομοιάζει με την εποχή του 1929, του μεγάλου κραχ δηλαδή.
Η ελληνική αγορά έχει φτάσει στα χαμηλότερα επίπεδα από τις αρχές του '90, διαπιστώνοντας ότι έχει μία κατακόρυφη πτώση. Ωστόσο υπάρχει μία μεγάλη διαφορά. Ενώ ο δείκτης Dow ξεκίνησε την άνοδο αφού πέρασαν περίπου πέντε χρόνια πτώσης (αρχής γενομένης από το peak), ο ελληνικός γενικός δείκτης συνεχίζει να υποχωρεί.
Αξίζει εδώ να σημειωθεί ότι το ΧΑ έφτασε στο peak το 2007, όπως και ο Dow το 1929.
Αναλυτικά το διάγραμμα (με μπλε το ΧΑ με κόκκινο ο Dow):
www.bankingnews.gr
Αξίζει εδώ να σημειωθεί ότι το ΧΑ έφτασε στο peak το 2007, όπως και ο Dow το 1929.
Αναλυτικά το διάγραμμα (με μπλε το ΧΑ με κόκκινο ο Dow):
www.bankingnews.gr
Σχόλια αναγνωστών